Promocja publikacji Anny Łajming "Mój Dom"

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Promocja publikacji Anny Łajming "Mój Dom"

#1

Post autor: LukaszB »

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zaprasza, dnia 10 października 2017 r. (piątek), o godz. 17.30, na promocję książki Anny Łajming Mój dom, stanowiącej zwieńczenie trylogii pamiętnikarskiej autorki.

Książka ta, jako jedna z niewielu, przedstawia wizerunek Tczewa okresu międzywojennego i jako jedyna czyni to w tak plastyczny, momentami bardzo szczegółowy sposób. Mamy tu zatem, zamiast zbioru suchych faktów i liczb, prawdziwe ludzkie historie, dramaty i radości mieszkańców Tczewa i Pomorza tamtego okresu. Wszystkie spisane przez autorkę wydarzenia łączy fakt, iż była ich bezpośrednim świadkiem. Najnowsze wznowienie pamiętnika "Mój dom" wydane zostało w wersji polsko-angielskiej. Zatem po latach dzięki Annie Łajming nie zginął klimat Tczewa okresu przedwojennego, a obecnie dodatkowo dzięki wydawcy - Instytutowi Kaszubskiemu będzie on dostępny szerszemu aniżeli dotąd odbiorcy. W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę "Mój dom".

Biogram Anny Łajming

Urodziła się (24 lipca 1904 r.) w szlacheckiej, pomorskiej rodzinie Trzebiatowskich. Przed drugą wojną światową wraz z mężem i dziećmi mieszkała w Tczewie. Zaczęła pisać stosunkowo późno, bo dopiero w 1958. Jej utwory opisują realia życia pomorskich miejscowości pod koniec zaboru pruskiego i w latach 30. XX w. Pisała po polsku wplatając w tekst kaszubskie dialogi. Od 1973 była członkiem Związku Literatów Polskich. W 1974 wyróżniono ją Medalem Stolema. Jej imieniem nazwano m.in. jedną z tczewskich ulic, usytuowaną na Górkach, którą to część Tczewa niejednokrotnie opisywała właśnie w swych wspomnieniach "Mój dom". Jej synem jest plastyk, prof. Włodzimierz Łajming.
Załączniki
łajming.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ