Teki Kociewskie XI

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7976
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 650 razy
Otrzymał podziękowań: 552 razy
Płeć:
Kontakt:

Teki Kociewskie XI

#1

Post autor: LukaszB »

Staraniem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie ukazał się kolejny, jedenasty już zeszyt "Tek Kociewskich". Co znalazło się w tym wydaniu? W roczniku znaleźć można głównie materiały z XI Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, jakie w grodzie Sambora odbyły się w październiku ub. roku, ale jest też teksty które powinien zainteresować miłośników historii powiatu gdańskiego. To artykuły Tomasza Jagielskiego, na co dzień nauczyciela w Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie, który przedstawił "Polacy na Wyżynach Gdańskich w czasach Wolnego Miasta Gdańska".

- Tekst przybliża postaci m.in. Anny Burdówny i Brunona Gregorkiewicza, historia polskiej nauczycielki o raj kolejarza na tle wielkiej historii XX wieku, które warto poznać - wyjaśnia autor.

Jerzy Kornacki w tekście "Domy podcieniowe - skarb kultury materialnej Żuław" przypomina o dziejach i znaczeniu domów podcieniowych dla mieszkańców Żuław. Redaktor wydawnictwa dr Michał Kargul zwraca również uwagę na teksty Przemysława Kiliana o kulturze kociewskiej, Anny Łucarz o kociewskiej gwarze czy Jana Kulasa i Bogdana Soleckiego o Stefanie Cejrowskim oraz rzemieślnikach z Pelplina.

Jedenasty zeszyt "Tek Kociewskich", podobnie jak wcześniejsze, dostępny jest w internecie na stronie Kociewskiej Biblioteczki Internetowej lub oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie www.kbi.tczew.pl.
Załączniki
0f3e9e657ebee681.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Teki Kociewskie XI

#2

Post autor: Michał »

Ważna poprawka!

Od ponad roku Kociewska Biblioteka Internetowa jest dostępna pod adresem www.kociewie.net, a stary adres jest czasowo nieaktywny. Zaś bezpośrednio najnowszy zeszyt "Tek" można obejrzeć i pobrać tutaj:

https://issuu.com/skarbnicakociewska/do ... skie_z._xi
Za ten post autor Michał otrzymał podziękowanie:
LukaszB (29 sty 2018, o 20:56)
Ocena: 12.5%
ODPOWIEDZ