Piece kaflowe

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Piece kaflowe

#1

Post autor: LukaszB »

W tym temacie dużo lepiej wypowiedziałby się [mention]mirek_tcz[/mention] ale spróbuję :)
Piec kaflowy pojawił się w połowie XVIII wieku, szczególnie popularny na terenie ówczesnych Niemiec. Tradycyjnie budowany z cegły szamotowej obłożonej na zewnątrz kaflami. Zamknięcie paleniska stanowią drzwiczki żeliwne. Samo palenie to dla mnie proces nieco magiczny. Najpierw przy pomocy gazet i drewna uzyskuje się żar, który zasypuje się węglem. Trzeb poczekać na jego przepalenie i dopiero wtedy zamyka się i zakręca drzwi. Dopiero wtedy ciepło zaczyna rozgrzewać szamoty i kafle. Pieca nie wolno zakręcać przed przepaleniem się wsadu, ponieważ grozi to rozsadzeniem przez zapłon zgromadzonych w nim gazów palnych. Największe zagrożenie wybuchem zachodzi po wrzuceniu lub dołożeniu węgla, ze względu na możliwość unoszenia się pyłu węglowego w kanale kominowym pieca. Piece kaflowe były bardzo popularne w tczewskich kamienicach. Niektóre przetrwały, po innych pozostały jedynie fragmenty...
Załączniki
zamkowa 19
zamkowa 19
zamkowa 19
zamkowa 19
Za ten post autor LukaszB otrzymał podziękowanie:
mieczy (30 kwie 2018, o 10:16)
Ocena: 12.5%
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Piece kaflowe

#2

Post autor: mieczy »

Rewelacja :ok Mam nadzieję, że otoczone są opieką :scratch

Od zarania dziejów ogień fascynował człowieka. Gdy nauczył się jak go okiełznać, dawał poczucie ciepła, bezpieczeństwa i spokoju. Pamiętam swoje zimowe powroty ze szkoły. Piec rozgrzany oddawał przyjemne ciepło, ogień "gadał" w palenisku.
I to błogie poczucie bezpieczeństwa. :) Żaden kaloryfer nie jest w stanie tego zapewnić ! :(

Muzeum pieców piękne, szkoda że nie z Tczewa.

P.S.
Z opowieści - w plebanii w Kończewicach był piękny piec kaflowy z wizerunkiem mostu !
(nie wiem, czy był to rysunek, czy rodzaj płaskorzeźby)
Piec rozebrano i ślad po nim zaginął.
Za ten post autor mieczy otrzymał podziękowanie:
riot (2 maja 2018, o 14:52)
Ocena: 12.5%

Izabella
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 24 lip 2017, o 16:58
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Piece kaflowe

#3

Post autor: Izabella »

Nie zauważyłam, by wątek rozwinął się gdzieś indziej, więc pozwolę sobie wrócić do tematu tutaj. W ostatnich kilku miesiącach zauważyłam wśród śmieci sześć różnych wzorów kafli, pochodzących prawdopodobnie z pięciu rozebranych pieców - a to tylko obserwacje z mojej najbliższej okolicy, z przypadkowych spacerów.
Zdaję sobie sprawę, że to powtarzalne wzory, spotykane często na dużym obszarze - daleko im do pięknych elementów z pierwszego posta - ale i tak serce się kraje na widok potłuczonych kafli, zrzucanych do worów razem z cegłami i przypadkowym śmieciem z budowy. Myślę, że warto mówić, dokumentować, uświadamiać - zainteresowanie piecami kaflowymi wraca, zamiast wyrzucać je w kawałkach na śmietnik, można przecież sprzedać, czy choćby przekazać w zamian za rozbiórkę.
Załączniki
DSC_0501.jpg
DSC_0499.jpg
DSC_0497.jpg
DSC_0447a.jpg
DSC_0446a.jpg

Izabella
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 24 lip 2017, o 16:58
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Piece kaflowe

#4

Post autor: Izabella »

No i kolejny łup, już oczyszczony - zakochałam się w kolorze i dekoracji...
Załączniki
kafle.jpg
Za ten post autor Izabella otrzymał podziękowanie:
LukaszB (28 lip 2020, o 16:43)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Piece kaflowe

#5

Post autor: mieczy »

Piec przecudnej urody. :)
Piec przecudnej urody. :)
:ok
Pozostałość po piecu kuchennym.
Pozostałość po piecu kuchennym.
:ok
Taki raczej zwykły, ale też ładny.
Taki raczej zwykły, ale też ładny.
:)
Piec przecudnej urody. :)
Piec przecudnej urody. :)
Piece w mieszkaniu przy ul. Wojska Polskiego.
Za ten post autor mieczy otrzymał podziękowania (total 4):
piozykow (27 lut 2023, o 11:45) • LukaszB (27 lut 2023, o 16:37) • riot (6 mar 2023, o 15:36) • Wałasz (7 mar 2023, o 09:45)
Ocena: 50%
ODPOWIEDZ