Noc Muzeów 2018

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Noc Muzeów 2018

#1

Post autor: LukaszB »

W tegoroczna Noc Muzeów Fabryka Sztuk przygotowała wiele atrakcji spod znaku natury i chilloutu :hippie

19 maja godz 19.00 - 00.00

19.00–00.00 – Warsztaty świec żelowych i kolorowych butelek

Dzieci tworzą własne kompozycje na dnie szklanego słoika (100 ml).Wsypują piasek kwarcowy dostępny w różnych kolorach. Dodają dowolne elementy, takie jak: muszelki, ziarenka kawy, suszone owoce, kwiaty, cekiny czy perełki. Wybierają zapach i kolor żelu jaki chcą, aby miała ich świeca. Następnie, osoba prowadząca warsztaty rozgrzewa żel w garnuszku i zalewa kompozycję płynnym żelem. Świece zastygają już w ciągu kilkunastu minut.

Dzieci tworzą własne kompozycje w szklanej buteleczce. Wsypują piasek kwarcowy dostępny w różnych kolorach. Przesypują piasek do buteleczek w dowolne konfiguracje. Buteleczki zatykane są korkiem i ozdabiane wstążeczką lub innym kolorowymi dodatkami. Prowadzenie: Agencja Artystyczna Invisible Man

19.00-20.30 i 20.40-22.00 – Teatr Kamishibai

Wywodząca się z Japonii sztuka opowiadania dla dzieci. Animator poprzez specjalną skrzynkę odkrywa przed widownią kolejne plansze pięknych obrazów odzwierciedlających historie. Następnie każdy uczestnik spróbuje swoich sił w zajęciach plastycznych.

19.00–00.00 – Warsztat z zaniechania

Ćwiczenia z zaniechania to jedna z realizacji Elżbiety Jabłońskiej, w których autorka zaprasza do współudziału publiczności. Jabłońska jest inicjatorką wielu realizacji skoncentrowanych na szczególnym, bezpośrednim spotkaniu w obszarze sztuki, dającym odbiorcy możliwość współtworzenia konkretnych sytuacji. Tym razem autorka proponuje spotkanie w tczewskiej Fabryce Sztuk podczas majowej Nocy Muzeów. Proponowane ćwiczenia staną się pretekstem do rezygnacji z typowych czynności na rzecz relaksu i wspólnego odpoczynku/nudzenia się. Jednak tym razem publiczność zostanie wyposażona w instrukcję opartą na podstawowych zasadach treningu autogennego oraz wspomagający obraz wideo. Towarzyszący spotkaniu film jest nagraniem podróży autorki z jedną ze swoich prac, która odbyła się drogą wodną. Filmowi towarzyszy ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Wojtka Kotwickiego, wokalistę zespołu 3moonboys, który odtworzy ją na żywo podczas tczewskiej Nocy Muzeów. Pokaz filmu wraz z koncertem jest planowany na godzinę 22.00.

19.00-00.00 – Warsztaty kosmetyków naturalnych

Przeniesiemy się do krainy kwiatów, ziół i aromatycznych zapachów. Stworzymy razem naturalne, pozbawione chemii kosmetyki dla siebie lub bliskich. Uczestnicy wykonają monety z mydła oraz solowy lub kawowy peeling.

19.00-00.00 – Warsztaty motania lalek

Podczas zajęć uczestnicy stworzą swoją własną magiczną, słowiańską lalkę do zadań specjalnych.

19.00-00.00 – Stoisko edukacyjno-kulinarne „Lecimy w kulki czyli słodko bez cukru”

Celem warsztatów jest przybliżenie zasad zdrowego żywienia. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego cukier jest szkodliwy i jakie są jego zdrowe zamienniki, a rodzice jak je samodzielnie przygotować. Podczas zabawy dzieci wspólnie przygotowują słodycze bez cukru, na bazie suszonych owoców, orzechów i pestek.

19.00-00.00 – Stoisko edukacyjno-kulinarne „Dzika kuchnia”

Na stoisku wyeksponujemy ok. 10 jadalnych roślin rosnących „pod naszymi nogami” , których na co dzień nie zauważamy. Każdy posmakować będzie mógł kilku prostych potraw powstałych na bazie ekspozycji. Częstować będziemy m.in. kotletami pokrzywowymi, majonezem kurdybankowym (który przyrządzać będziemy na oczach zwiedzających) oraz smażonymi na miejscu Racuszkami z Berberysem. Zwiedzający poznają historię prezentowanych roślin, dowiedzą się gdzie szukać i jak je wykorzystać.

19.00-00.00 – Stoisko pszczelarskie i bartnicze

Na stoisku zaprezentujemy pełny 10-ramkowy ul z całą rodziną do obserwacji, drobny sprzęt, kilka strojów, podstawowe produkty pszczele oraz kłodę bartną w 80% skończoną do pooglądania, którą wykończymy na miejscu i narzędzia bartne.

19.00-00.00 – Warsztat wiklinowe i sianowe cudeńka

Warsztat wyplatania serduszek, podków i innych cudeniek z wikliny i siana.

19.00-00.00 – Stoisko dojenie krowy i robienie masła

Każda osoba może doić sztuczną krowę, pokażemy jak odciąga się śmietanę od mleka za pomocą centrafugi oraz spróbujemy sił w ubijaniu masła, które potem można degustować z młynarskim chlebem na zakwasie.

19.00-00.00 – Pracownia Rzemiosł Dawnych

Podczas pokazu i warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z całym cyklem życia lnu włóknistego i konopi włóknistych. Od zaprezentowanego lnu włóknistego i konopi w fazie zielonej, poprzez len i konopie roszone, stanowiska do poszczególnych etapów pracy z roślinami włóknistymi, aż do warsztatu tkackiego. Zaprezentujemy również warsztat prządki oraz warsztat dawnego skórnika, czy proste sposoby obróbki gliny.

19.00-00.00 – Gry i zabawy dla dzieci

Dla gości zostaną przygotowane wielkoformatowe gry: warcaby, jenga, bierki, leśne puzzle, ptasia łamigłówka, Tower Crash, Word Scramble, Ball Toss

19.30-21.00 – Warsztaty z silwoterapii

Powędrujemy do Parku Miejskiego na silwoterapię (leczenie lasem). Sprawdzimy w jaki sposób las poprawia zdrowie i jak można z tego świadomie korzystać. Ulgę odczuje szczególnie ten, kto ma kłopoty z sercem, oddechem i stresem. Zajęcia mają charakter spaceru z przewodnikiem oraz warsztatów na łonie natury.

19.30-23.30 – Koncert Chakra Zu

Chakra Zu to alchemiczny tygiel organicznych dźwięków, który tworzą – Rob Gongster, Sławek Ch i Seba Brat. Podczas sesji i koncertów zabierają uczestników w podróż do świata żywych dźwięków, w wymiar pierwotnego, świadomego snu, czasu poza czasem… do przestrzeni naturalnej kreacji. Aura organicznych wibracji jaką zespół generuje za pomocą mis, gongów, bębnów szamańskich, didgeridoo i innych instrumentów archaicznych wprowadza w głęboki, uzdrawiający trans, który jest najgłębszą formą relaksu i medytacji. Każdy koncert jest innym/nowym doświadczeniem dla muzyków i dla uczestników… doświadczeniem zmysłowym i jednocześnie pozazmysłowym, spotkaniem z tym co jest i jakie jest, wewnątrz i na zewnątrz…

21.30-23.00 – Spacer z Dawnym Tczewem

Już po raz kolejny na poznawanie ciekawostek tczewskich zabiorą nas członkowie forum Dawny Tczew.

18-00-19.00 – Otwarcie wystawy z cyklu Rzemiosło pomorskie: Marcin Plichta, Rzeźba z kamienia i drewna

Marcin Plichta studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku, dyplom w pracowni profesora Stanisława Radwańskiego obronił w 2000 roku. Doktor, związany jest z macierzystą uczelnią. Pracownia, którą prowadzi, obejmuje kształtowanie warsztatu artystycznego oraz nabywanie umiejętności technicznych pod kątem przygotowania studentów do samodzielnej pracy twórczej. Poszerzając działalność pracowni, współpracuje ze studentami na plenerach rzeźbiarskich krajowych i zagranicznych, gdzie zapoznają się oni ze sposobami i etapami pracy w tworzywie (drewno, kamień).

19.00-00.00 – Warsztaty rzeźby

Warsztaty z rzeźby prowadzone przez artystę Marcina Plichtę.

19.00-00.00 – Warsztaty malowania toreb

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość pomalowania lnianej torby.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2018

#2

Post autor: LukaszB »

zdj. Fabryka Sztuk
zdj. Fabryka Sztuk
W spacerze wzięło udział ponad 40 osób ::dawnytczew
Za ten post autor LukaszB otrzymał podziękowanie:
Jadzia (25 maja 2018, o 19:22)
Ocena: 12.5%
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ