Wrzesień 39 r. i okupacja

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#131

Post autor: be-good »

Na niemieckim eBayu pojawiło się zdjęcie opisane po niemiecku jako jako "Schwytani Polacy, Stanisławie".
$_12.JPG
$_12.JPG (14.82 KiB) Przejrzano 3756 razy
$_12.JPG
$_12.JPG (14.82 KiB) Przejrzano 3756 razy
Ponieważ sprzedający wystawia też zdjęcia z września' 1939 z Gniewa - można uznać za prawdopodobne, że to droga gdzieś przy "naszym" Stanisławiu.
Dla przyzwoitości dodam, że istnieje też inne Stanisławie w powiecie świeckim = to równie dobrze (a kto wie czy nie jest to bardziej prawdopodobne :scratch ) może być tamta wieś podczas odwrotu Polaków z Borów Tucholskich.

Mundury jednostek niemieckich (u nas również mogły by to być formacje gdańskie) nie są mi znane;
polscy jeńcy pozbawieni butów nie wydają mi się być strzelcami z Tczewa... :scratch :nea
$_57 (2).JPG
$_57 (2).JPG (397.8 KiB) Przejrzano 3756 razy
$_57 (2).JPG
$_57 (2).JPG (397.8 KiB) Przejrzano 3756 razy
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#132

Post autor: Jadzia »

Na Ebay pojawiło się foto:
$_57.JPG
$_57.JPG (419.17 KiB) Przejrzano 3727 razy
$_57.JPG
$_57.JPG (419.17 KiB) Przejrzano 3727 razy
Tytuł aukcji:

BUYMUC LARGE FOTO polska funkstelle bei dirschau 14,5,16

Nic poza tym :scratch
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#133

Post autor: be-good »

BODAJ :scratch nieznane dotychczas powszechnie zdjęcie z napadu na nasze miasto...

Fotografia jest do podziwiania na fotopolska.pl już od wiosny tego roku:
Drang nach Westen.jpg
Drang nach Westen.jpg (120 KiB) Przejrzano 3699 razy
Drang nach Westen.jpg
Drang nach Westen.jpg (120 KiB) Przejrzano 3699 razy
LEPSZA ROZDZIELCZOŚĆ TU: http://tczew.fotopolska.eu/889511,foto.html

WG mnie cień wskazywałby porę (późno)obiadową...
Za ten post autor be-good otrzymał podziękowanie:
Jadzia (4 wrz 2016, o 19:09)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#134

Post autor: LukaszB »

Zdjęcie jest pozowane, tzn. żołnierze przy regulaminowo ustawionym dziale "ostrzeliwują nieprzyjaciela". To musiało być w zasadzie kilka (1 lub 2) dni po walkach o miasto bo nie przeżucono oddziałów do dalszeych bojów. Zwróccie uwagę na rażąca niesymetrycznośc przy samym końcu mostu kolejowego. To osadzone na ziemi zerwane przęsło nr 6 doskonale widoczne na innym zdjęciu
Obrazek
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#135

Post autor: Big Zbig »

W moich wcześniejszych postach przedstawiłem efekty działalności Komisji Upamiętnienia ,powołanej do zebrania materiałów dowodowych o dokonanych zbrodniach jesienią 1939 roku na terenie koszar 2 Batalionu Strzelców w Tczewie.
Komisja pracowała od września 1975 do maja 1976 w składzie: Krzemiński Walenty (przewodniczący) , Czaja Jan oraz Solarz Jerzy, który w latach 1977/1979 był dowódcą 47 Batalionu Saperów (od 13.09.1992 - 16 Tczewskiego Batalionu Saperów).
On to właśnie udostępnił mi kopię maszynopisu sprawozdania tej Komisji wraz z oświadczeniami osób zeznających. Z tego dokumentu wykonałem kserokopie. Niestety ówczesny sprzęt (lata 90-te ) oraz stan maszynopisu nie pozwoliły na dobrą jakość. Niektóre strony są słabo czytelne , co z upływem czasu jeszcze bardziej się pogłębia . Dla przykładu załączam dwa oświadczenia.
Załączniki
img-20160909-0001.jpg
img-20160909-0002.jpg
img-20160909-0003.jpg
Za ten post autor Big Zbig otrzymał podziękowania (total 2):
LukaszB (9 wrz 2016, o 21:59) • Jadzia (9 wrz 2016, o 22:13)
Ocena: 25%
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#136

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze: 24 paź 2012, o 23:02 ...na pierwszym planie widzimy przód pewnego pojazdu szynowego. Zaciekawiło mnie jaki to może być pojazd i dowiedziałam się że to Panzerzüg 7.
PZ7 miał (po zdobyciu Tczewa) ruszyć na Starogard i później linią kolejową na Czersk odbić na południe ...z drugiej strony od strony Chojnic nadciągł drugi pociąg pancerny z numerem 3, PZ3 odbił w Czersku na północ w kierunku Kościerzyny. Czy PZ7 to ten skierowany na boczny tor w Szymankowie?

Panzerzug nr 7 - Do służby przekazany 1 sierpnia 1939 roku. Uczestniczył między innymi w akcji na most w Tczewie. Uszkodzony zostaje wycofany do Malienburga (Malbork) i Elbinga (Elbląg). Tyle mówią o nim specjaliści http://www.vaterland.pl/pociagi_pancerne.html,a le od czego są rosyjskie internety ;) http://www.rzd-expo.ru/history/little_k ... ite_Eagle/
PZ7 dojechał do mostu 10 minut po ataku bombowym więc także się spóźnił.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#137

Post autor: be-good »

Na stronie www. alamy. com od jakiegoś czasu można oglądać dwa zdjęcia niemieckiej propagandy według opisu wykonane w Tczewie 14 września 1939 roku.

Opisane są tak :/ :

Niemieccy uciekinierzy wracają do Tczewa. Wracają do obecnie oswobodzonej ojczyzny ze swoim drobnym dobytkiem.

Niemcy wyzwoleni z pazurów polskich morderców. Niemcy byli wyzwoleni z pazurów polskich morderców przez naszych żołnierzy
.
the-nazi-propaganda-picture-shows-volksdeutsche-refugees-who-returned-E8PE2H.jpg
the-nazi-propaganda-picture-shows-volksdeutsche-refugees-returning-E8PE28.jpg

Z jednej strony mam wątpliwości co do datowania - ubiory uciekinierów wydają mi się mało wrześniowe...
Ale z drugiej strony charakterystyczna smukła wieża wybijająca się nad horyzont wyjątkowo mocno przypomina kościół św. Józefa... :scratch

(Gdyby to był Tczew i św. Józef, najprawdopodobniej oglądalibyśmy tu zdjęcia wykonane na tzw. Kanonce...)
Za ten post autor be-good otrzymał podziękowanie:
Jadzia (4 gru 2017, o 21:19)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#138

Post autor: be-good »

Nie mam żadnego konkretnego dowodu na podważenie tezy o widzianych tu dziesiątkach wracających do swej ojczyzny wypędzonych / uciekających przed wybuchem wojny Niemców z naszej okolicy... :/

Ale proszę popatrzeć - na zdjęciach wypędzeni cywile niosą dwa polskie plecaki wojskowe wzór 1933... Czy to może podpowiadać cokolwiek... Nie śmiem sugerować...
Kostka_plecak.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kostka_(p ... plecak.jpg
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#139

Post autor: Jadzia »

Wg mnie, to jest św. Józef. Natomiast ludzie nie wyglądają na szczęśliwców, którzy wracają do swojej ojczyzny :nea
Za ten post autor Jadzia otrzymał podziękowanie:
LukaszB (6 gru 2017, o 21:14)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

#140

Post autor: treviss »

wg mnie to Polacy wracający do Tczewa w połowie września. Wiadomo, że część naszych rodaków, wierząc w zapewniania Rydzego Śmigła :scratch uciekli do centralnej Polski wierząc w rychłe kontrnatarcie. Niestety zwykle wracali do zniszczonych i okradzionych domów.
ODPOWIEDZ