Cmentarze żydowskie

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#31

Post autor: LukaszB »

treviss pisze:czytałem czytałem!
Czyli dwa cmentarze użytkowane były w tym samym czasie?
Wiązać to się może z różnicami wyznaniowymi wśród tczewskich Żydów. Niestety bardzo słabo orientuję się w różnych odmianach judaizmu, ale nieprzypadkowo jedną z dat powstania cmentarza na woj. polskiego jest 1925 rok czyli przyjazd grupy Żydów z Łodzi. Dlaczego chcieliby tworzyć drugi cmentarz?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#32

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:
treviss pisze:czytałem czytałem!
Czyli dwa cmentarze użytkowane były w tym samym czasie?
Wiązać to się może z różnicami wyznaniowymi wśród tczewskich Żydów. Niestety bardzo słabo orientuję się w różnych odmianach judaizmu, ale nieprzypadkowo jedną z dat powstania cmentarza na woj. polskiego jest 1925 rok czyli przyjazd grupy Żydów z Łodzi. Dlaczego chcieliby tworzyć drugi cmentarz?
Cmentarz żydowski na Wojska Polskiego jest już na planie miasta z 1904 roku;
szpaler drzew znajduje się na zaznaczonym tu terenie:
ŹŹŹŹŹŹŹŹŹ.jpg
ŹŹŹŹŹŹŹŹŹ.jpg (174.69 KiB) Przejrzano 1710 razy
ŹŹŹŹŹŹŹŹŹ.jpg
ŹŹŹŹŹŹŹŹŹ.jpg (174.69 KiB) Przejrzano 1710 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#33

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:
LukaszB pisze:
treviss pisze:czytałem czytałem!
Cmentarz żydowski na Wojska Polskiego jest już na planie miasta z 1904 roku;
szpaler drzew znajduje się na zaznaczonym tu terenie:
ŹŹŹŹŹŹŹŹŹ.jpg
To dlaczego zaznaczony jest szpaler drzew, a nie cmentarz?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#34

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:Cmentarz żydowski na Wojska Polskiego jest już na planie miasta z 1904 roku;
szpaler drzew znajduje się na zaznaczonym tu terenie:

To dlaczego zaznaczony jest szpaler drzew, a nie cmentarz?
Napisałem, że na terenie, który jest zaznaczony na mapie znajduje się szpaler drzew (zorientowany pn - pd).
viewtopic.php?f=26&t=4&p=80&hilit=kasztanowa#p80
Na żadnej z map z tamtego okresu nie widziałem, żeby krzyżami oznaczano kirkuty lub inne niechrześcijańskie cmentarze.
Niestety kopia planu z 1904, którą posiadam nie ma legendy i sama w sobie nie przekona Cię, że to kirkut. Ale są inne mapy:

Na poniższych fragmentach mapy wydanej w 1910 a sporządzonej wg stanu z 1908 roku widać, że omawiana działka jest oznaczona identycznie jak działka cmentarza w Bałdowie na "Żydowskiej Górce". Wniosek dla mnie jest taki, że sto lat temu istniały już obydwa cmentarze.
Załączniki
kikuty.JPG
kikuty.JPG (252.95 KiB) Przejrzano 1700 razy
kikuty.JPG
kikuty.JPG (252.95 KiB) Przejrzano 1700 razy
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#35

Post autor: treviss »

to ciekawe dlaczego ta niezbyt liczna gmina żydowska posiadała dwa cmentarze?
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#36

Post autor: LukaszB »

To co be-good wziął za szpaler drzew jest oznaczeniem dla cmentarza żydowskiego/niechrześcijańskiego (dlaczego żydowski cmentarz miał być oznaczony krzyżem ;) )
cmentarz.jpg
cmentarz.jpg (17.41 KiB) Przejrzano 1714 razy
cmentarz.jpg
cmentarz.jpg (17.41 KiB) Przejrzano 1714 razy
Drążę temat cmentarza ponieważ spotkałem się w literaturze z co najmniej 3 datami powstania kirkutu:
- XVIII wiek
- 1918
- 1925
Może uda się ustalić prawdziwą datę
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#37

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:To co be-good za szpaler drzew jest oznaczeniem dla cmentarza żydowskiego/niechrześcijańskiego (dlaczego żydowski cmentarz miał być oznaczony krzyżem ;) )
Nie bardzo rozumiem pierwsze zdanie, ale zostawmy ten szpaler...
Czy załączona legenda dotyczy planu miasta z 1904?
Na mapie której fragmenty zawarłem w dzisiejszym porannym poście niestety nie ma legendy, która bezwarunkowo udowodniłaby istnienie tam żydowskiego cmentarza w 1908 roku.
Ale powtórzę, że działki na Wojska Polskiego, w Bałdowie i (na innym arkuszu) w Borównie pod Skarszewami, opisane są tym samym symbolem.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#38

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:
LukaszB pisze:To co be-good za szpaler drzew jest oznaczeniem dla cmentarza żydowskiego/niechrześcijańskiego (dlaczego żydowski cmentarz miał być oznaczony krzyżem ;) )
Nie bardzo rozumiem pierwsze zdanie, ale zostawmy ten szpaler...
Czy załączona legenda dotyczy planu miasta z 1904?
Na mapie której fragmenty zawarłem w dzisiejszym porannym poście niestety nie ma legendy, która bezwarunkowo udowodniłaby istnienie tam żydowskiego cmentarza w 1908 roku.
Ale powtórzę, że działki na Wojska Polskiego, w Bałdowie i (na innym arkuszu) w Borównie pod Skarszewami, opisane są tym samym symbolem.
Mapa z 1904 roku nie ma niestety legendy, mamy skan z APG. Legenda jest dołączono do serii niemieckich map z 1908/1910 - 1933/36 - 1942, dlatego jak najbardziej pasuje. Dzięki mapie wiemy, że cmentarz żydowski istniał wcześniej niż podaje np. strona o kirkutach.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#39

Post autor: be-good »

W Aktach Nadzoru... ta działka (Skarszewska 26 - dziś Wojska Polskiego 4-5) opisana jest OD skrajnej daty 1905 jako SYNAGOGEN GEMEINDE, potem Gmina Żydowska - Cmentarz z datą skrajną 1933 :scratch
Żeby było mniej jasne: Synagogen Gemeinde oznacza Gminę (wspólnotę) Synagogową, ale wcale nie zawiera pojęcia cmentarza (choć go nie wyklucza :scratch )
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Cmentarze żydowskie

#40

Post autor: zet48 »

Powołując się na tczewskie publikacje ...tu "Tczew w czasie i przestrzeni" R. Landowskiego, możemy przypuszczać że cmentarz żydowski przy ul. Wojska Polskiego istniał już w 1898 roku
Załączniki
DSCF4418.jpg
DSCF4418.jpg (324.94 KiB) Przejrzano 1741 razy
DSCF4418.jpg
DSCF4418.jpg (324.94 KiB) Przejrzano 1741 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ