Cmentarz Ewangelicki

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#21

Post autor: LukaszB »

Dzisiaj rozmawiałem z p. Abtem :yahoo Jasności umysłu mógły pozazdrościc mu niejeden trzydziestolatek ;) Umówiłem się z nim na dłuższa rozmowę, szczegóły wkrótce ::dawnytczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#22

Post autor: be-good »

Rozmawiając z Panem Abtem warto byłoby zapytać też o dwie wielkie płyty nagrobne, na moje (amatora historii) oko - mające minimum dwa stulecia, a może sporo więcej.
Znajdują się one na terenie cmentarza, choć wydaje się jasne, że pochodzą z innego miejsca,
pytanie - z jakiego?
Niestety dziś mogę przedstawić jedynie fotografię jednej płyty i schematyczny wizerunek herbu / oznaczenia na niej:
Załączniki
TOMB.JPG
TOMB.JPG (173.78 KiB) Przejrzano 1894 razy
TOMB.JPG
TOMB.JPG (173.78 KiB) Przejrzano 1894 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#23

Post autor: LukaszB »

Wygląd cmentarza około roku 1855 według mapy Carla Lenze viewtopic.php?p=26375#p26375" onclick="window.open(this.href);return false;. Cmentarz był mniejszy niż się spodziewałem
Załączniki
plan 1.jpg
plan 1.jpg (12.38 KiB) Przejrzano 1862 razy
plan 1.jpg
plan 1.jpg (12.38 KiB) Przejrzano 1862 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#24

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:Ernst Hinz oddał życie za Ojczyznę, jeśli dobrze czytam 18.9.1939(?):
Załącznik DSCF2484 (2).jpg nie jest już dostępny
Kolejna ofiara wojny, przypuszczalnie zginął na zbliżającym się do Tczewa froncie:
Załącznik DSCF2482 (2).jpg nie jest już dostępny
Edwin Schedler zmarł w szpitalu polowym (obecny ogólniak) i został pochowany wraz z 9 innymi żołnierzami przy płocie cmentarza katolickiego. Obecnie tam jest droga, a grób na cmentarzu ewangelickim jest symboliczny. P. Abt rozmawiał z rodziną tego żołnierza, mieli przy sobie mapkę z zaznaczoną kwaterą.
Po dzisiejszej rozmowie mapa cmentarza wygląda tak
cmentarz.jpg
cmentarz.jpg (176.27 KiB) Przejrzano 1835 razy
cmentarz.jpg
cmentarz.jpg (176.27 KiB) Przejrzano 1835 razy
1 - niewielkie wzniesieni na którym był grobowiec rodziny Heine
II - Groby żołnierzy z I Wojny Światowej. Otoczone topolami, w związku z tym, że każda mogiła miała krzyż w kształcie Żelaznego Krzyża szybko zostały zniszczone
III - zbiorowa mogiła utworzona po zajęciu Tczewa przez Armię Czerwoną, prawdopodobnie dla zabitych w mieście żołnierzy niemieckich
4- mogiła 10ciu żołnierzy niemieckich
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

keller
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 112
Rejestracja: 10 gru 2011, o 11:18
Znajomość języków obcych: Dżentelmeni nie chwalą się swoimi podbojami ;)
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#25

Post autor: keller »

Nie znalazłem w temacie ani jednego słowa o budynku znajdującym się obok kaplicy, a który jest widoczny na mapie z 1855 roku. Dwie różne osoby, które wypytywałem ostatnio, wspomniały o drugiej kaplicy. Po wojnie nie odbudowano jej, a w 1959 roku rozebrano to, co po niej zostało. Przypuszczam, że nie była to kaplica, tylko kostnica, co nie zmienia faktu, że budynek zniknął ;)
Ostatnio zmieniony 21 sie 2012, o 21:52 przez keller, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich postów w całości lub części. Zdjęcia i skany dokumentów są moją własnością. Nikomu nie udzielam prawa do ich kopiowania.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#26

Post autor: LukaszB »

keller pisze:Nie znalazłem w temacie ani jednego słowa o budynku znajdującym się obok kaplicy, a który jest widoczny na mapie z 1955 roku. Dwie różne osoby, które wypytywałem ostatnio, wspomniały o drugiej kaplicy. Po wojnie nie odbudowano jej, a w 1959 roku rozebrano to, co po niej zostało. Przypuszczam, że nie była to kaplica, tylko kostnica, co nie zmienia faktu, że budynek zniknął ;)
mapa jest z 1855 roku, co nie zmienia faktu, że rzeczywiście przy kaplicy mogła być kostnica. Teraz na jej terenie jest chyba garaż :scratch
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#27

Post autor: zet48 »

Czy mowa tu o tym budynku? Plan miasta z 1904 roku.
Załączniki
Tczew fotografia nr (1367).jpg
Tczew fotografia nr (1367).jpg (222.67 KiB) Przejrzano 1801 razy
Tczew fotografia nr (1367).jpg
Tczew fotografia nr (1367).jpg (222.67 KiB) Przejrzano 1801 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#28

Post autor: Jadzia »

A może o ten budynek chodzi? :scratch http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 856#p19856" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

keller
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 112
Rejestracja: 10 gru 2011, o 11:18
Znajomość języków obcych: Dżentelmeni nie chwalą się swoimi podbojami ;)
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#29

Post autor: keller »

Kostnica była z tej samej czerwonej cegły, co kaplica. Wiem gdzie jest ta cegła, ale o tym w innym temacie napiszę już niedługo 8-)
Zet48, nie mam pewności, co do dokładnej lokalizacji. Czy budynek był obok, czy za kaplicą. Skłaniam się ku lokalizacji, za, czyli od strony parku, ale mogę się całkowicie mylić.
Na dziś podpowiedź Jadwigi mi pasuje ;)
Postaram się dopytać przy najbliższej okazji.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich postów w całości lub części. Zdjęcia i skany dokumentów są moją własnością. Nikomu nie udzielam prawa do ich kopiowania.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Cmentarz Ewangelicki

#30

Post autor: zet48 »

Na mapie z 1904 roku zaznaczyłem ten sam budynek jaki wskazała Jadzia :)
Za kaplicą była "wozownia" na karawany z budynkiem gospodarczym ...wciąż tam stoi tylko jest mało widać przez zasłaniający sklepik ze zniczami i kwiatami.
Tu marnej jakości zdjęcie wykonane podczas jednej z silnych nawałnic.
Załączniki
P141009_17.47[02].JPG
P141009_17.47[02].JPG (295.24 KiB) Przejrzano 1906 razy
P141009_17.47[02].JPG
P141009_17.47[02].JPG (295.24 KiB) Przejrzano 1906 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ