Miasto "swojemu wojsku"

Bitwy, Umocnienia, Wojsko
Regulamin forum
1. Zamieszczamy posty dotyczące obszarów w promieniu 100km od Tczewa
2. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Miasto "swojemu wojsku"

#1

Post autor: Big Zbig »

W połowie lat 70 ubiegłego wieku Społeczny Komitet Obywatelski podjął się budowy obelisku upamiętniającego czyn zbrojny żołnierzy polskich w 1939 roku i podczas II wojny światowej. (pisałem już o tym w innym miejscu). Niestety przedsięwzięcie to nie zostało zrealizowane z niewiadomych przyczyn, mimo szerokiego odzewu wśród mieszkańców Tczewa oraz kadry żołnierskiej. Wielu zaangażowanych w tą działalność oficerów nie kryło swego zdziwienia i rozżalenia, co wynika z posiadanej korespondencji z tamtego okresu, którą kierowano do przewodniczącego tego Komitetu.
W jednym z listów przedwojennego oficera 2 Batalionu Strzelców( który był między innymi członkiem warty honorowej przy trumnie marszałka Piłsudskiego oraz weteranem na wielu frontach II wojny światowej), domagał się on wprost wyjaśnienia powodów zaniechania tego projektu oraz zwrotu pieniędzy.Jego zdaniem nie brak środków co oficjalnie głoszono a względy polityczne stały się powodem wstrzymania budowy obelisku.
Jako dowód na to,że społeczeństwo Tczewa i powiatu nie szczędziło środków na rzecz wojska i obronności, przytacza zorganizowane w 1938 zbiórki pieniężne które przeznaczono na sztandar , wyposażenie dla orkiestry, na zakup 12 ciężkich karabinów maszynowych (w ramach FON),oraz kuchni polowej i 45 rowerów dla Tczewskiej Kompanii Obrony Narodowej, co jego zdaniem wielokrotnie przewyższało koszt obelisku. W taki to sposób wielu zasłużonym i najczęściej już w podeszłym wieku żołnierzom wyrządzono krzywdę moralną, którą przeżywali przez wiele lat po tym zdarzeniu.
ODPOWIEDZ