Co aktualnie czytasz - recenzje

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#171

Post autor: Jadzia »

Można potrzymać w łapkach w naszym MBP na Dąbrowskiego :hyhy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2406
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#172

Post autor: zielu »

Po pierwszych stronach wiem, że to będzie dobra książka :).

Obrazek
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

joola
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 328
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:03
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#173

Post autor: joola »

Rewelacyjna jest, jedna z lepszych biograficznych jakie czytałam. Mam własną, więc wrócę
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2406
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#174

Post autor: zielu »

joola pisze:Rewelacyjna jest, jedna z lepszych biograficznych jakie czytałam. Mam własną, więc wrócę
Zastanawiam się, czy za jakiś czas nie sięgnąć po biografię ks. Twardowskiego... Wkrótce Grzebałkowska wyda książkę o zasiedlaniu "Ziem Odzyskanych". Apetyt już rośnie :)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 670
Rejestracja: 30 sty 2011, o 17:30
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#175

Post autor: aga_piet »

Na fali popularności książki zaczęłam zgłębiać temat. Fajny film można obejrzeć na YT. Zdzisław dużo kręcił, dzięki temu jest sporo materiału.
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 391
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#176

Post autor: mzk »

Dołaczam się do wszystkich entuzjaztycznych słów o tej książce. W imieniu jej recenzji moge tylko powiedzieć tyle, że kiedy do Tczewa na chwilę wrócili nasi podróżnicy (autostopem przez Antypody i Azję), to w dalszą drogę spakował im do plecaka właśnie ją.
Od kiedy ją przeczytałem, szczególnie w ujeciu Pana Tomasza, to przypomina mi się wciąż jedna piosenka (choć pamiętam z jego felietonów, że nie znosił takiej muzyki - pamiętam, jak kiedyś pomstował nad jej istnieniem)
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#177

Post autor: LukaszB »

Patrząc na posty z waszymi opiniami na temat książki o Beksińskich wiem czego mi brakowało. Dużo piszemy o tym co aktualnie czytamy, ale nie umieszczamy recenzji przeczytanych książek. Ja chciałbym wiedzieć czy daną książkę warto przeczytać czy lepiej zabrać się za coś innego. Co wy na to ??
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

joola
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 328
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:03
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#178

Post autor: joola »

zielu pisze:
joola pisze:Rewelacyjna jest, jedna z lepszych biograficznych jakie czytałam. Mam własną, więc wrócę
Zastanawiam się, czy za jakiś czas nie sięgnąć po biografię ks. Twardowskiego... Wkrótce Grzebałkowska wyda książkę o zasiedlaniu "Ziem Odzyskanych". Apetyt już rośnie :)

Czytałam fragmenty. "1945. Wojna i pokój" . Na pewno przeczytam :)
Załączniki
257188_1945-wojna-i-pokoj_584.jpg
257188_1945-wojna-i-pokoj_584.jpg (219.19 KiB) Przejrzano 1632 razy
257188_1945-wojna-i-pokoj_584.jpg
257188_1945-wojna-i-pokoj_584.jpg (219.19 KiB) Przejrzano 1632 razy

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 391
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#179

Post autor: mzk »

LukaszB pisze:Patrząc na posty z waszymi opiniami na temat książki o Beksińskich wiem czego mi brakowało. Dużo piszemy o tym co aktualnie czytamy, ale nie umieszczamy recenzji przeczytanych książek. Ja chciałbym wiedzieć czy daną książkę warto przeczytać czy lepiej zabrać się za coś innego. Co wy na to ??
Niestety nie mogę napisać recenzji. Nie pozwalają na to obowiązki zawodowe i naukowe, jak również rychły egzamin. Jezeli Państwo powzola polecę może jedną z najlepszych książek ostatnich lat. Niestety jej sława nie wyszła poza kręgi naukowe. Mowa tu o pozycji zatytułowanej "Wielka Trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys", autorstwa Marcina Zaremby.
Autor na ponad 600 stronach dokonał czegoś, co sądząc po fakcie, iż tak długo musieliśmy czekać na tę pozycje, niesamowitego. W niezwykły sposób przedstawia nam kondycje polskiego społeczeństwa po najokrutniejszej z dotychczasowych wojen. Nie przedstawia on jednak go jako obiektu indoktrynacji i przemocy politycznej komunistów - jak kiedyś w jednym ze swoich tekstów nazwał to Dariusz Jarosz. Nie jest tu eksponowana wielka polityka. Bohaterami pracy - co niestety nadal rzadkie - są zwyczajni ludzie i ich cierpienia. Marcin Zaremba zamiast opisywać kolejne konwentykle partyjne i ich znaczenie dla funkcjonowania narodu (mea culpa), przedstawia bolączki dnia ówczesnego. Nie ma tu nadmiernego zajmowania się wszechmocnym UB. Pokazano to, czego często brakuje w dyskursie historycznym. Opisany jest problem bezrobocia, bezdomności, głodu, kradzieży, a przede wszystkim strachu. Dla interesujących się historią lat powojennych jest to obowiązkowa lektura. Parafrazując słowa Sławomira Cenckiewicza z jednej z jego recenzji - takich książek potrzebujemy jak powietrza.
Załączniki
Zaremba_WielkaTrwoga_500pcx_ok.jpg
Zaremba_WielkaTrwoga_500pcx_ok.jpg (122.19 KiB) Przejrzano 1624 razy
Zaremba_WielkaTrwoga_500pcx_ok.jpg
Zaremba_WielkaTrwoga_500pcx_ok.jpg (122.19 KiB) Przejrzano 1624 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2406
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Co aktualnie czytasz - recenzje

#180

Post autor: zielu »

mzk pisze:Niestety jej sława nie wyszła poza kręgi naukowe. Mowa tu o pozycji zatytułowanej "Wielka Trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys", autorstwa Marcina Zaremby.
Oj tam, bez przesady. Artykuły Zaremby, których większość trafiła do tej książki, publikowano od kilku lat w "Polityce", więc pozycja nie jest znana tylko w kręgach naukowych :). Książki nie czytałem, ale wspomniane artykuły owszem, więc z prawie czystym sumieniem też mogę ją polecić. W końcu i tak ją kupię :).
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ