Strona 1 z 1

Cmentarz ewangelicki

: 16 lis 2011, o 22:49
autor: zielu
Cmentarz ewangelicki w Skarszewach został założony w XVII wieku (niektóre źródła podają wiek XVI) przy dzisiejszej ul. Dworcowej. Wówczas teren ten był dość mocno oddalony od miasta. W 1856 r. zbudowano cmentarny mur, a w 1910 r. na terenie nekropolii postawiono neogotycką kapliczkę. Niestety w latach 1978-79 cmentarz zniszczono, a na jego terenie utworzono... park. Skąd my to znamy? W odróżnieniu od Tczewa władze miasta upamiętniły jednak miejsce pochówków ewangelickich mieszkańców Skarszew. Głaz narzutowy z tablicą pamiątkową wygląda na stosunkowo nowy, co więcej, wciąż leżała przy nim od 1 listopada wiązanka kwiatów od burmistrza. Brawa dla skarszewiaków!

Wiki podaje, że "od strony południowej zachowała się w murze cmentarnym jedna XIX-wieczna, wykonana z piaskowca, płyta nagrobna." Nie zauważyłem jej, musiałem wejść od złej strony :facepalm

W Skarszewach znajduje się też obelisk z tablicami pamiątkowymi w języku polskim i francuskim – znajdujący się przy zlikwidowanym w 1938 r. cmentarzu wojennym z czasów napoleońskich (róg ulicy Kościerskiej i Kleszczewskiej). Tam już nie zdążyłem dotrzeć (tak to już jest, gdy jest się uzależnionym od komunikacji publicznej...).