Kiezmark

Awatar użytkownika

Autor Tematu
mieczyslaw
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 212
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Kiezmark

#1

Post autor: mieczyslaw »

Kiezmark to ważna miejscowość na mapie Żuław. Zanim oddano do użytku most na Wiśle w tej miejscowości, w ciągu DK nr 7, funkcjonowała tam przeprawa promowa, później most pontonowy, na wale tzw. gdańskim znajdowała się (i po dziś dzień znajduje) strażnica wałowa wraz z karczmą. Stały most został oddany do użytku w latach 70-tych XXw.
Niedaleko od miejscowości Kiezmark, w kierunku północnym można trafić na kilka ciekawych miejsc i ważnych z punktu widzenia zmian, jakie zaszły na Żuławach na przełomie XIX i XX w.:
- Gdańska Głowa - dziś śluza komorowa oddzielająca jeden z dawnych odpływów Wisły - Szkarpawę - kiedyś znajdowała się tu twierdza, podobna do tej w Wisłoujściu, jednak do dziś nic się z niej nie zachowało - została rozebrana po potopie szwedzkim, kiedy okazało się że wycofujący Szwedzi bardzo skutecznie mogli się w niej bronić, za to nie spełniła swojej funkcji kiedy to agresor najechał Polskę (dawno czytałem o tym, więc jeśli są nieścisłości, proszę mnie poprawić),
- Przegalina - zespół śluz: nowa - obecnie eksploatowana i stara - zasypana, port zimowy, gdzie znajdowała się baza dla lodołamaczy, gdzie każdej zimy czekały w pogotowiu na usuwanie wiosną lub zimą lodowych zatorów na Wiśle (obecnie stoją zacumowane w kanale śluzowym od strony Wisły); wracając do Przegaliny - śluza oddziela naturalny odpływ Wisły, obecnie zwany Martwą Wisłą,
- przekop Wisły pomiędzy miejscowościami Świbno i Mikoszewo, gdzie znajduje się obecnie przeprawa promowa, przed wojną, w czasie wojny i być może bezpośrednio po wojnie (tego nie jestem pewien), funkcjonował tam również prom kolejowy, przewożący pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej na trasie z Gdańska na Żuławy i odwrotnie.

Wracając do samego Kiezmarku, poniżej kilka zdjęć (zdjęcia zostały zrobione w 28 marca 2010 roku, np. elewacja kościoła obecnie wpada w róż lub tzw. "łososiowy"):

Wjazd na podwórze, gdzie znajduje się dawny dom żuławski, brama wjazdowa i zabytkowy budynek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zaraz po przeciwnej stronie ulicy znajduje się kościół z cmentarzem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

herb Gdańska nad wejściem:
Obrazek

zegar słoneczny na południowej ścianie wieży:
Obrazek


Wspomniana wyżej strażnica wałowa, w budynkach znajdujących się dalej znajdowała się karczma (Kiedyś strażnice wałowe rozmieszczone na wałach przeciwpowodziowych spełniały ważną funkcję w ochronie przeciwpowodziowej Żuław. Jadąc doliną Wisły można zaobserwować co kilka kilometrów budynek na wale - kilka lat temu uległa spaleniu strażnica Wałowa w pobliżu mostu Knybawskiego:
Obrazek

niestety nie udało mi się odszukać starego zdjęcia tej strażnicy, na które wielokrotnie trafiałem wcześniej - prócz dachu i mniejszych drzew przed budynkiem, trudno dostrzec jakieś większe zmiany:
Obrazek

trochę zgaduję - znak wielkiej wody?
Obrazek

widok na międzywale w kierunku południowo-wschodnim:
Obrazek

i w drugą stronę (w planach jest dobudowanie drugiego mostu, nie wiem czy bliźniaczego, ponieważ cała droga DK 7 zostanie przebudowana na S 7):
Obrazek
ODPOWIEDZ