Zadaszenie wieżyczki ("beret")

Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#1

Post autor: be-good »

Riot, to super zdjęcie pierwszego mostu, bo jeszcze nie ma płaskorzeźb nad portalami - foto ma ponad 150 lat - to dinozaur fotograficzny :)

Wiem, że to pewnie znowu sensacja tylko dla mnie, ale zwracaliście kiedyś uwagę na pierwszą południową wieżyczkę nad nurtem rzeki?
Tylko ja widzę tam zadaszenie :hyhy ?
Czy sto lat temu ta nieistniejąca wieżyczka służyła do obserwacji lub nadzoru ruchu na Wiśle, zwłaszcza spływającego w dół rzeki?
Załączniki
Bedeckung.jpg
Bedeckung.jpg (341.76 KiB) Przejrzano 1895 razy
Bedeckung.jpg
Bedeckung.jpg (341.76 KiB) Przejrzano 1895 razy
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#2

Post autor: zet48 »

be-good pisze:Riot, to super zdjęcie pierwszego mostu, bo jeszcze nie ma płaskorzeźb nad portalami - foto ma ponad 150 lat - to dinozaur fotograficzny :)

Wiem, że to pewnie znowu sensacja tylko dla mnie, ale zwracaliście kiedyś uwagę na pierwszą południową wieżyczkę nad nurtem rzeki?
Tylko ja widzę tam zadaszenie :hyhy ?
Czy sto lat temu ta nieistniejąca wieżyczka służyła do obserwacji lub nadzoru ruchu na Wiśle, zwłaszcza spływającego w dół rzeki?
Wspomniałem kiedyś na forum o artykule Dziennika Bałtyckiego gdzie zamieszczono wypowiedź L. Kiedrowskiego na temat więzienia dla jeńców wojennych z wojny austriacko-pruskiej (więzienie w latach 1860-1861 - podobno).
http://www.dziennikbaltycki.pl/stronagl ... l?cookie=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Może wieżyczka z dachem była owym więzieniem? ...znajdowała się na filarze usytuowanym w nurcie Wisły więc uciec było ciężko.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#3

Post autor: be-good »

zet48 pisze:Wspomniałem kiedyś na forum o artykule Dziennika Bałtyckiego gdzie zamieszczono wypowiedź L. Kiedrowskiego na temat więzienia dla jeńców wojennych z wojny austriacko-pruskiej (więzienie w latach 1860-1861 - podobno).
http://www.dziennikbaltycki.pl/stronagl ... l?cookie=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Może wieżyczka z dachem była owym więzieniem? ...znajdowała się na filarze usytuowanym w nurcie Wisły więc uciec było ciężko.
Fotografie z domniemanym zadaszeniem pochodzą z czasu około 30-40 lat po pobycie jeńców w Tczewie, a wówczas jeńców było u nas kilkuset: viewtopic.php?p=5814#p5814,
uważam upychanie ich na dłuższy czas w relatywnie niewielkich pomieszczeniach wież za po prostu niepragmatyczne.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#4

Post autor: zet48 »

Zadaszenie mogło istnieć od czasu pobytu jeńców w wieży do momentu zniszczenia mostów
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#5

Post autor: be-good »

Wiadomo, ze jak człowiek chce coś zobaczyć to będzie to widział, ale popatrzcie dokładniej też tu, na Ramzesowe foto; jest coś na rzeczy... :scratch :
inne.jpg
inne.jpg (201.99 KiB) Przejrzano 1838 razy
inne.jpg
inne.jpg (201.99 KiB) Przejrzano 1838 razy
Ja zamiast penitencjarnej funkcji widziałbym raczej nadzór nad żeglugą i bezpieczeństwem mostu przed kolizjami (rzeczna "latarnia") lub ewentualne miejsce poboru "rzecznego myta" lub ceł na towary wywożone z rosyjskiego zaboru - to był ostatni most na Wiśle przed wyjściem na Zatokę Gdańską, istniała już Wisła Śmiała i żegluga nie musiała iść przez Gdańsk.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#6

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:Wiadomo, ze jak człowiek chce coś zobaczyć to będzie to widział, ale popatrzcie dokładniej też tu, na Ramzesowe foto; jest coś na rzeczy... :scratch :
inne.jpg
Ja zamiast penitencjarnej funkcji widziałbym raczej nadzór nad żeglugą i bezpieczeństwem mostu przed kolizjami (rzeczna "latarnia") lub ewentualne miejsce poboru "rzecznego myta" lub ceł na towary wywożone z rosyjskiego zaboru - to był ostatni most na Wiśle przed wyjściem na Zatokę Gdańską, istniała już Wisła Śmiała i żegluga nie musiała iść przez Gdańsk.
W wieży dla kary można było przetrzymać jakiegoś eNkę, czyli niebezpiecznego. Pobór cła powinien odbywać się po przekroczeniu granicy w najbliższym punkcie, chyba że towary były przeznaczone do dalszego transportu kolejowego. Temu służył punkt celny na ulicy Nad Wisłą chyba 1. Ciężko mi wyobrazić sobie technicznie pobór myta w takim punkcie, chyba że wiaderkiem na sznurku :lol:
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#7

Post autor: be-good »

Co do miejsca poboru opłat wiaderkiem - ABSOLUTNA zgoda :) - gdybym z kolei miał posadzić łobuza we wieżyczce z ryzykiem, że wyskoczy przez okienko - posadziłbym go raczej nad pastwiskiem niż wodą - jemu na pohybel...
Ale, co mnie cieszy, widzicie, że jest tam jakieś zadaszenie, co-nie? :)
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#8

Post autor: Jadzia »

Wiesz co? Albo tam jest zadaszenie, albo jest na to Twoje/moje "widzenie" naukowy termin... Jak przeglądam zdjęcia mostu, to widzę zadaszenie :fool Jedyne co jest powodem wątpliwości to to, że nigdzie nie znalazłam notatki w tym temacie. Kurde, działanie na wyobraźnię :facepalm
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#9

Post autor: be-good »

W kwestii domniemanego zadaszenia tej wieżyczki - to zamieszczona kiedyś przez Ciebie karta :) :
1.jpg
1.jpg (251.41 KiB) Przejrzano 1907 razy
1.jpg
1.jpg (251.41 KiB) Przejrzano 1907 razy
Z kolei Zet pokazał kiedyś takie ujęcie wieżyczki, widać na nim chyba nową bramę od lisewskiej strony i opis karty jest po polsku - faktycznie więc ten "beret" mógł istnieć jeszcze w międzywojniu... :scratch
7 - Mosty.jpg
7 - Mosty.jpg (134.13 KiB) Przejrzano 1901 razy
7 - Mosty.jpg
7 - Mosty.jpg (134.13 KiB) Przejrzano 1901 razy
A na przykład na Ebayu można kupić:
wf22324.jpg
wf22324.jpg (95.74 KiB) Przejrzano 1901 razy
wf22324.jpg
wf22324.jpg (95.74 KiB) Przejrzano 1901 razy
:)
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zadaszenie wieżyczki ("beret")

#10

Post autor: Ramses74 »

Zadaszenie widać też na tych ujęciach
D.W. ;)
Załączniki
Scannen0001.jpg
Scannen0001.jpg (313.9 KiB) Przejrzano 1896 razy
Scannen0001.jpg
Scannen0001.jpg (313.9 KiB) Przejrzano 1896 razy
Scannen0002.jpg
Scannen0002.jpg (328.11 KiB) Przejrzano 1896 razy
Scannen0002.jpg
Scannen0002.jpg (328.11 KiB) Przejrzano 1896 razy
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
ODPOWIEDZ